חיפוש לפי קטגוריה

empty label

הרב אליקים לבנון

ביקורת על החינוך של אמא

הרב אליקים לבנון

  • faq

איך הופכים את הצער לכוח להתקדמות?

שאלה

שלום כבוד הרב,

אמא שלי מכה את אחותי הקטנה בת שנתיים וחצי. אני לקראת סיום תיכון והלב נחמץ כל פעם כשאני רואה כמה אחותי סובלת וכמה אמי טועה בדרך החינוך, אני בוכה ולא נרדמת בלילה מרוב צער. מה אני יכולה לעשות?

תשובה

אני מתחבר ממש עם ההרגשה הקשה שיש לך, אין אונים מול הדרך של אמא. הידיעה שאת רוצה לעזור לאחותך וגם לאמא, ואין לאל ידך, היא הגורמת לך את הצער.

דעי, שצער הוא כוח הניתן להפכו לעוצמה חיובית. אל תתני לצער לפתח בך עצבות וייאוש, מפני שייאוש הוא ההיפך מאמונה, ואנו משתדלים לקיים בעצמנו את הפסוק "צדיק באמונתו יחיה".

האמונה, איננה בטחון שאמא תפסיק להכות את אחותך. אלא, האמונה אומרת לנו, שבכל מצב, נוכל להתגבר על הקושי. כדוגמא: במקום לבכות ולהצטער, קבעי לעצמך זמן של יחס טוב לאחותך. אפילו כמה דקות כל יום, הקדישי לה מתוך אהבה ושמחה. אל תרחמי עליה, כי כאן, הרחמים רק יקבעו בה את הרגשת המסכנות. הנה, אמא מכה אותה, ואחותה הגדולה מרחמת עליה, זו הטבעת סטיגמה שלילית. הרעיפי עליה אהבה ושמחה, וזה ייתן לה את הכוח לא ליפול כתוצאה מהמכות שהיא מקבלת מאמא.

במקביל, את יכולה לפנות לאמא, ולומר לה, שכדאי לה לקבל הכוונה בחינוך, כדי לפתור את המתח שבינה לבין הבת הצעירה גם אם אמא לא תשמע, משהו יחדור, וישפיע בעז"ה בעתיד.

מומלצים