חיפוש לפי קטגוריה

empty label

הרב אליקים לבנון

לימודים מעורבים

הרב אליקים לבנון

  • faq

כמה צריך להתאמץ בשביל ללמוד ניפרד?

שאלה

שלום הרב,
אני מתכוון להרשם ללימודים אקדמאיים. באוניברסיטה הקרובה לביתי לומדים יחד, גברים ונשים. יש לי אפשרות ללמוד במקום רחוק יותר ושם יש מסלול נפרד. גם התואר שם לא "נחשב" כמו התואר במסלול הנפרד. שאלתי: האם יש איסור ללמוד גברים ונשים יחד. האם זו המלצה ללמוד בנפרד, ומה נכון לעשות.

תשובה

החיים כיום בקרב הציבור שאינו שומר תורה ומצוות, בנויים על נסיון לקיים "שיוויון" בין גברים לנשים. "ביטול המגדריות", כך זה נקרא. אני תמה על כך, בשאלת תם: וכי יעלה על דעתם שהגברים יהיו בהריון, כמו נשים? זו רק דוגמא אחת להבדל ביולוגי בין אלה לאלה. כאשר מבטלים את המגדריות, עולות הצעות כמו "ברית הזוגיות", למרות שמעולם לא ראיתי ששני גברים או שתי נשים יכולים להביא ילד לעולם. קשה להתווכח ולהוכיח את השגיאה בדיעות אלה, מפני שציבורים שלמים החיים לאורו של כוח הדמיון, כל הוכחה שכלית היא מהם והלאה. כח הדמיון דוחה ומבטל כל הבנה ודעת.

ומכאן, לחינוך. מערכת החורטת על דגלה את ביטול המגדריות, ושיוויון מלא בין גברים לנשים, אינה יכולה להניב פירות טובים. את פרי הבאושים של חינוך זה אנו אוכלים במגרשי הספורט, עם אלימות ומשטרה, כאשר איש אינו מעלה בדעתו לפגוע "חלילה" במוסד המקודש הנקרא: מגרשי הספורט.

אם יעלה בדעתו של מישהו לסגור את מגרשי הספורט לשנה, ובאותה שנה להחדיר חינוך לערכים, לאהבת הטוב ושנאת הרע וכד', הלא יסקלוהו. כי ברור לכולם שבלי הצתת הדמיון של הספורט, אין קיום לאומי. 

כל זה, כאמור, חלק מהשתלטות הדמיון על חיינו.

אם נבחן את דרכה של תורה, נמצא את הבריאות הנפלאה שיש בחיינו, כאשר "איש על מחנהו, ואיש על דגלו". הגברים עסוקים איש איש בתפקידו ובפעולתו, והנשים עסוקות כל אחת בתחומה. בתוך הבית היהודי, שם נפגשים הבעל ואשתו, אחים ואחיות, ושם מסולקות מחיצות רבות, האהבה בין כולם פורחת, אהבה בריאה שבין כל חלקי המשפחה, אהבה הבנויה על קשר אמיתי ולא קשר דמיוני.

ברור שיש מפגשים בין גברים ונשים בכל מהלך החיים. הקופאית בסופרמרקט עושה חשבון גם לגברים, ופקיד הבנק משרת גם את הנשים. אבל זהו קשר קצר, מפגש מזדמן, לא קבוע.

במקומות עבודה הקשר הרבה יותר רציף, חזק יותר, ולמרבה הצער אכן יש פגעים לא מעטים, מתוך עבודה משותפת.

גם לימודים משותפים, יוצרים בהכרח קשר. כאשר נפגשים כמה פעמים בשבוע, כותבים עבודות משותפות וכד', נוצר קשר, מחוץ למסגרת המשפחה. ממילא הדמיון פורח, והדבר צופן בקרבו רעות רבות.

לכן, המלצתי החמה היא: למרות שאפשר אולי למצוא פתח הלכתי ללימוד משותף, אף על פי כן נכון ללמוד במסלול נפרד, ולדרוש יותר ויותר פתיחת מסלולים כאלה, כדי להחזיר את הבריאות הלאומית שלנו למקומה.

מומלצים