חיפוש לפי קטגוריה

empty label

הרב אליקים לבנון

אינטרנט רימון

הרב אליקים לבנון

  • faq

האם נכון להכניס אינטרנט לבית לבקשת הילד?

שאלה

שלום כבוד הרב,

בננו כבן 15, כבר זמן ניכר שהוא לא כל כך לומד, משוטט מחוץ לבית עם חברים מפוקפקים. ניסינו לדבר איתו בנועם, וגם בצורה  קשה, והוא פשוט עושה מה שבראש שלו. כעת הוא בא אלינו בהצעה שנכניס אינטרנט לבית ואז הוא יהיה הרבה זמן בבית ולא ישתעמם. מצד אחד אולי אם נענה לבקשתו נוכל להשפיע יותר. מאידך, יש לנו עוד ילדים, ואולי זה יפגע בהם.

תשובה

שאלות הנוגעות לאינטרנט הפכו להיות חלק מסדר יומנו בתקופה האחרונה, ודעו כי הינכם משפחה אחת מיני רבות, המתמודדות עם סוגיא זו. אינני כותב זאת כדי לנחם אתכם, בבחינת "צרת רבים חצי נחמה", אלא כדי להבהיר עד כמה אנחנו חייבים להתייחס לעניין בכובד ראש ובאחריות רבה. כלל גדול בכאב, חולי, משבר או בעיה חינוכית: אין מרפאים שבר על ידי שבר נוסף. לפעמים אנו מתפתים לחשוב, שאם נוותר בנקודה מסוימת, תצמח מכך ישועה. בעינינו אנו רואים את המדיניות הכושלת המסבירה, שאם ניתן עוד קצת לאויבינו ונתעלם מהקאסמים הנוחתים על עיר ואם בישראל, אולי נגיע לשלום ולשלווה. עקרון זה נכון גם בחינוך. נוח לנו לחשוב שאם ניתן לבן להשתמש באינטרנט, תבוא עלינו ברכה. זוהי תוספת של קלקול על הקיים כבר היום, ונסיון להשתעשע בתקווה שאין לה בסיס. אתם כהורים, חייבים לבחון את הדבר מנקודת המבט שלו. מה הוא ירגיש אם תכניסו אינטרנט לפי בקשתו? הנה, "ציפצפתי" על ההורים, עשיתי מה שאני רוצה, וכעת הצלחתי לכופף אותם עד הסוף, הם פוחדים ממני מפני שאינם יודעים מה עוד אני מסוגל לעשות, והראיה, שמתוך פחדם הם הסכימו לדרישתי להכניס אינטרנט. מבחינתו של בנכם, זו תהא כניעה מתוך חולשה, הוא ירגיש שהוא שולט עליכם ומנהל לכם את החיים. דבר זה אסור בשום פנים ואופן שיתרחש בבית. ההורים הם העומדים בראש הפירמידה, והם מחליטים ללא מורא ופחד.

עד כאן, כללים פשוטים בחינוך, אשר כוחם יפה לנושאים רבים. אולם כאשר מדובר על אינטרנט קל וחומר בן בנו של קל וחומר שאסור לכם ללכת בדרך שהוא מנסה להתוות לכם. הקלקול הנורא שיש בכך הוא בממדים של אסון לאומי. אנשים טובים גולשים במדרון האתרים השונים, במשפחות מצוינות ניבעים סדקים בחיי המשפחה כתוצאה מהתמכרות של אחד מבני הזוג לצפייה באתרים שאין בהם אלא תאוות ויצרים רעים המשחיתים כל חלקה טובה בנפש. כיום, יש חברות אינטרנט המתמחות בשיווק האתרים הקלוקלים הללו, וגם בכניסה סתמית לחיפוש דבר מה, דואגים ה"מומחים" הללו שיקפצו לנגד ענינו תמונות מפתות, שבלחיצה קלה גורמות לנו לשקוע בזוהמה ובוץ עד צוואר. עשו למענכם, למען בנכם ולמען כל ילדיכם ואל תענו לבקשתו.

אם בכל זאת אנו מעוניינים בהכנסת אינטרנט, הדרך המומלצת לדעתי היא הצטרפות באמצעות ספקית האינטרנט "רימון". הגלישה באמצעות אינטרנט "רימון" מבטיחה סינון מרבי, לפי דרגת סינון עליה תחליטו אתם. גם אתרים "כשרים", משתמשים לעיתים בתמונות לא צנועות. באינטרנט "רימון" דואגים לאפשר כניסה לאתר, תוך כדי סינון וניקוי מהאלמנטים השליליים שיש בו. בכך תבהירו לבנכם, שאכן נעניתם לבקשתו, אבל אתם השולטים והמכוונים את הבית, לא מתוך חולשה הנכם פועלים אלא מתוך התחשבות בחלק הטוב שבבקשתו, ודחיית החלק הרע שבה. מאחר וזוהי בעיה כללית, כפי שכתבתי, עזרו גם לחבריכם לעבור לאינטרנט מוגן, ותהיו ממזכי הרבים.

מומלצים